Rajko Milošević Guera je rođen 1959. u Beogradu, a od početka 1990-ih živi i radi u Barseloni. Prve stripove objavio je u prvoj polovini osamdesetih, kada je sa Draganom Savićem kreirao špageti vestern “Elmer Jones” za Yu Strip i “Teksaške jahače” za Marketprint. Kada se preselio u Španiju u početku je radio na nizu kratkih priča, na reklamama, dizajnu, naslovnicama i storyboardovima. S Patrickom Cothiasom radio je za Glénat na “Le Lièvre de Mars”, seriji koju je prethodno crtao Antonio Parras. Za istu izdavačku kuću 2004. je kreirao vlastiti strip, piratski “Howard Blake”, a od 2007. Guera sa scenaristom Jasonom Aaraonom radi na serijalu Scalped, jednom od najzanimljivijih američkih strip-izdanja u posljednjim dekadama. Scalped, koji je ustvari Gueru i vinuo u svjetsku strip elitu, je smješten u indijanski rezervat sa prije svega jedinstvenom atmosferom, koju kritičari kvalifikuju kao ,,gotovo opipljivom organski – vrućina, prljavština i prašina izviru iz stranica, a likovi imaju specifičnu fizionomiju, spoj mišićavosti i izražajne žilavosti koji donekle podsjeća na Blueberrya“. Taj vestern dodir osigurao je Gueri uostalom i rad na stripovnoj verziji po isječcima iz scenarija filmova Kventina Tarantina.
,,Došlo je iz vedra neba. Rob Vilson iz „Plejboja” me je pozvao da za časopis po Tarantinovoj želji uradim jednu scenu iz filma „Prokletnici”. Tokom rada mijenjao sam djelove scenarija, zbog čega su se urednici hvatali za glavu, paničeći šta će on reći. Imao sam zategnutu situaciju sa njima sve dok se on nije javio i dao mi apsolutno sva zelena svjetla. Dvije godine kasnije opet su me pozvali da nacrtam cijelu knjigu „Đangove osvete”, gdje ponovo dobijam svu slobodu, pri čemu sam zahtjevao da film gledam tek poslije završetka posla. Tokom rada shvatam da je scenario totalno neadaptiran. Sa 126 strana, knjiga odlazi na 240, dolazi do komplikacije sa drugim ugovorima, pomjeranja datuma. Mnogo umješanih ljudi i firmi sa kojima uopšte nisam direktnim poslom u vezi, mnogo mejlova za čitanje. A u isto vrijeme on mi je pružio svu ljepotu. Rekao bih da je riječ o poslu za koji bih, bez obzira na dobra koje mi je donio, dva puta razmislio da li bih ga u budućnosti prihvatio”, objasnio je Guera u jednom intervjuu za beogradsku Politiku, dodajući da je potom radio i table i za ostvarenje „Mad Max”.
,,U ovom slučaju nije riječ o stripu već o skupu omaža poznatih umjetnika samo glavnom liku. Reditelj Džordž Miler, kao i Tarantino, voli strip i to se u njihovim filmovima može jasno vidjeti. Sa naučnofantastičnim žanrom odrastala je i moja generacija i to je za mene prirodno okruženje. „Pobjesnjeli Maks” je neodvojivi dio toga, bila mi je čast što sam učestvovao”, kazao je Guera u istom intervjuu.
Komentari