Serđo Tiseli, proslavljeni strip majstor i najavljeni gost 14. HSF-a, preminuo je jutros u rodnoj Italiji.
Tiseli je karijeru započeo tako što je svoj diplomski rad iz istorije „Sazvežđe psa“ pretvorio u strip.
Djelo je ostavilo toliko jak utisak na njegovog sugrađanina, jednog od najvećih crtača svih vremena i vizuelnog tvorca Alana Forda, legendarnog Magnusa, da je bez odlaganja tražio mladom Tiseliju da bude crtač na njegovom projektu „Avanture Đuzepea Pinjate“.
Rezultat zajedničkog rada dva majstora iz Bolonje bilo je remek djelo koje je osmislio i uredio Magnus a nacrtao Tiseli, tj. naslikao jer je čitav strip rađen akvarelom. Tiseli nije radio stranice stripa kako je to uobičajeno, već je svaki kadar slikao na zasebnom papiru, a završene slike predavao Magnusu koji ih je poslije uklapao, organizovao i gradio priču. Slike su rađene na papirima različitih formata, kvaliteta, pa čak i boje, i kada se zna da prije trideset godina dva majstora nisu imali apsolutno nikakvu tehnološku pomoć kakvu autori imaju danas, legenda vezana za stvaranje ovog stripa dobija višestruko na težini.
Tiseli uskoro postaje dio kruga sjajnih umjetnika, među kojima su neka od najvećih svjetskih imena kao što su Topi ili Batalja i iz tih poznanstava proizilaze sjajna djela „Avanture Kim“, „Misteriozna krčma“, „Vragolan iz Bolonje“, „Skriveno blago“, „Vučje oko“ …
Svakom novom stranicom stripa i svakom novom ilustracijom Tiseli je sve više utvrđivao sebe kako kao majstora akvarela, tako i kao majstora pričanja avanturističke priče. Kroz njegove se stripove provlače i istorijske i fiktivne ličnosti, dok apsolutno briljira u temama vezanim za Divlji Zapad. Nižu se projekti za francuske i italijanske strip izdavače, ali Tiseli svoj talenat iskazuje i tako što kreira seriju tarot karata sa vikinškom tematikom za izdavačku kuću Skarabeo koja ga nakon velikog uspjeha ove serije angažuje i za novu seriju ovog puta na temu indijanskih plemena.
Prirodno je da ga je veliki talenat i veliki uspjeh preporučio i za saradnju sa najvećom i najkomercijalnijom italijanskom izdavačkom kućom, Serđo Boneli Editore (Sergio Bonelli), te za njih radi seriju ilustracija naslovnih stranica za Martija Misteriju, nakon čega dobija priliku i da radi samostalnu kolor epizodu Teks Vilera, najvećeg bisera ove izdavačke kuće i tako cementira status elitnog strip umjetnika.